Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Klaudia Račić Derner

Študovala na Konzervatóriu v Košiciach- Ĺukrécia Bílková, Eliška Pappová a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave- doc. Magdaléna Blahušiaková. Ďalej sa zdokonaľovala v Taliansku, na Conservatorio di Arrigo Boito v Parme, na L´ Accademia Chigiana v Siene a na L´ Accademia di studi Verdiani di Busseto- Maestro Carlo Bergonzi. Spolupracovala s Gabrielou Beňačkovou, Miloslavou Sopirovou a Zlaticou Livorovou. Na VŠMU ukončila doktorandské štúdium v odbore Hudobné umenie.

Je laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, držiteľkou Ceny Andreja Kucharského a Ceny Českého rozhlasu za najlepšiu interpretáciu hudby 20. storočia. Klub priateľov Štátnej opery vo Viedni jej udelil hlavnú cenu pre mladých spevákov. Stala sa víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidra-Trnavského, v roku 1999 obsadila druhé miesto na Medzinárodnej súťaži Lucie Popp, o dva roky neskôr (2001) postúpila do semifinále Svetovej súťaže BBC Cardif Singer of the World. Je nositeľkou prestížnej ceny Thália za hlavnú rolu Kateriny v Šostakovičovej opere Lady Macbeth a Ceny Alfréda Radoka za najlepší ženský herecký výkon.

V roku 1994 sa stala sólistkou Opery Slovenského národného divadla kde sa etablovala ako významná predstaviteľka lyrického a mladodramatického sopránového odboru. S úspechom stvárnila rolu Mařenky v Predanej neveste, Dvořákovu Rusalku, Mimi v Pucciniho Bohémeaj Janu z Arcu v Čajkovského Panne Orleánskej. Naštudovala tiež hlavné úlohy v dvoch kľúčových operách slovenských skladateľov: Katušu v Cikkerovom Vzkriesenía Katrenu v Suchoňovej Krútňave. V zahraničí zožala úspechy v úlohe Rusalky, Mařenky, ale tiež ako Jenůfa v Janáčkovej Jej pastorkyni.

Klaudia Račić Derner hosťovala v Národnom divadle v Prahe, Janáčkovom divadle v Brne, v Staatsoper Hannover, ako koncertná umelkyňa spievala s Pražskou filharmóniou, Slovenskou filharmóniou, Pražským komorným orchestrom, vystúpila v Teatro di Parma, Teatro di Busseto, Radio Symphonie Orchester vo viedenskom Konzerthause CD- Z. Fibich Šárka, s budapeštianskym Komorným orchestrom, so Zagreb Radioorchester, Torino Philharmonie a ďalšími telesami. V statnom období robieva prierezy predstavení opery a operety, kde obsadzuje aj mladých začínajúcich operných umelcov a absolvuje s nimi turné po Japonsku.

Od ukončenia doktorandského štúdia sa venuje aj pedagogike. Pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

Marta Dernerová

mezzosoprán, študovala operný spev na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, ktorý ukončila v roku 2007 v triede Alžbety Bukoveczkej. V štúdiu pokračovala na Univerzite Komenského v Bratislave pod vedením Evy Plesníkovej. V roku 2011 sa stala stálou členkou altovej skupiny Slovenského filharmonického zboru, ktorý je prominentným reprezentantom slovenského profesionálneho zborového umenia. Pravidelne účinkujú v zahraničí či už koncertne alebo v operných produkciách. V sezóne 2021/2022 vzbudil SFZ medzinárodný ohlas na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene v scénickom predvedení opery Piková dáma a koncertnou verziou opery Jolanta od Petra Iljiča Čajkovského, ako aj na koncertoch s Berlínskou filharmóniou (Piková dáma) pod vedením Kirilla Petrenka. Za túto produkciu získal Slovenský filharmonický zbor prestížne nemecké ocenenie Oper!Awards 2023 v kategórii najlepší spevácky zbor. Marta Dernerová má na svojom konte množstvo operných aj koncertných diel a produkcií. Príležitostne vystupuje aj v sólových úlohách, ako napríklad v koncertnom prevedení opery Elektra od Richarda Straussa v úlohe 3. Maid, alebo ako Morena v Suchoňovom Svätoplukovi v Slovenskom národnom divadle. Naposledy ju mohli vidieť hostia v Slovenskej filharmónii 25.1.2025 v diele Patricka Cassidyho: Vide Cor Meum.

So svojou sestrou Klaudiou tvoria duo Sisters Derner a predstavujú sa hlavne v komornom repertoári.

Janka Jamborová

absolvovala Konzervatórium v Bratislave v odbore hra na flaute v triede Mgr. Marty Braunsteinerovej v roku 2011 s udelením titulu Najlepší absolvent roka. Následne pokračovala v štúdiu na Akademii múzických umění v Prahe (prof. Radomír Pivoda), Vienna Konservatorium Budapest (prof. Gyula Csetényi) a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (prof. Dagmar Zsapková ).

V roku 2013 jej bolo udelené štipendium, vďaka ktorému študovala na Joseph Haydn Konservatorium des Landes Burgenland v Eisenstadte u Gisely Mashayekhi-Beer, ao. Univ. Prof. Magisterské štúdium ukončila pod vedením Mgr. art. Ivici Gabrišovej ArtD. na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

V tomto roku absolvovala doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením prof. Václava Kunta.Venovala sa tiež aj interpretácii starej hudby na dobových nástrojoch. Hru na traverse študovala pod vedením Mag. rer. soc. oec. Marcela Lechtová a Mgr. art. Martiny Mestickej na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave.
Od začiatku štúdia sa pravidelne zúčastňuje na majstrovských kurzoch pod vedením významných umelcov napr. János Bálint, Yossi Arnheim, Kaspar Zehnder, Hansgeorg Schmeiser, Erwin Klambauer, Michael Martin Kofler, Philippe Bernold, Martin Belič, Václav Kunt, Jan Ostrý a iní.

Úspešne participovala na domácich aj zahraničných súťažiach, napr. zo Súťaže slovenských konzervatórií v Košiciach z roku 2010 si odniesla 2. miesto, o rok neskôr vyhrala 1. miesto na medzinárodnej súťaži Flautiada v Bratislave a v roku 2012 postúpila do finále medzinárodnej súťaže Petara Konjovica v Belehrade. Ako sólistka spolupracovala s orchestrami ako sú napr. Komorný orchester Konzervatória a Capella Istropolitana, účinkovala na rôznych hudobných festivaloch v sólovej, komornej a orchestrálnej hre.
Svoje pedagogické skúsenosti začala rozvíjať na SÚZUŠ Tralaškola v Nitre v rokoch 2012 – 2014. Od roku 2015 začala vyučovať hlavný predmet hra na flaute na Konzervatóriu Timonova 2 v Košiciach.

Orchestrálnu prax získavala počas štúdií v školských symfonických orchestroch, v sezóne 2010/2011 pôsobila v orchestri Cabaret Calambour v Prahe. Od januára 2014 pôsobí ako prvá flautistka v Štátnej filharmónii Košice, príležitostne spolupracuje s orchestrom opery ŠD v Košiciach.

Od svojho príchodu do Košíc pravidelne organizuje a vedie flautové kurzy a metodické dni na východnom Slovensku, ktoré sú venované učiteľom a žiakom ZUŠ a konzervatórií a tešia sa veľkej obľube. Janku Jámborovú pravidelne pozývajú ako predsedníčku a členku porôt do regionálnych a celoštátnych hudobných súťaží.

Peter Pažický

študoval na Konzervatóriu v Žiline u Dariny Švárnej a na VŠMU v Bratislave v triede prof. Mariána Lapšanského, u ktorého ukončil aj doktorandské štúdium. Absolvoval interpretačné kurzy u Haliny–Czerny Stefanskej, Eugena Indjica a Lazara Bermana. Je dvojnásobným laureátom Súťaže slovenských konzervatórií, Smetanovej súťaže v Hradci Králové, trojnásobným laureátom Chopinovej súťaže v Mariánskych Lázňach. Na interpretačnej súťaži MŠ SR v Banskej Bystrici získal Cenu za najlepšiu interpretáciu sonáty W. A. Mozarta, na II. Medzinárodnej súťaži J. N. Hummela cenu Slovenského hudobného fondu za najlepšieho slovenského účastníka.

V spolupráci v klavírnom duu (s klavírnym partnerom Alešom Solárikom) získal významné ocenenia na viacerých slovenských a medzinárodných súťažiach - 1. cenu na Súťaži slovenských Konzervatórií a na Medzinárodnej Schubertovej súťaži pre klavírne duá v Jeseníku, 1. cenu na Medzinárodnej súťaži "Cittá di Marsala" v Taliansku, a 1. cenu na Medzinárodnej súťaži zameranej pre hudbu 20. storočia "Premio Valentino Bucchi" v Ríme. Slovenské klavírne duo sa následne predstavilo na mnohých slovenských, i európskych pódiách - v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, v Rusku, Dánsku, na domácich i zahraničných festivaloch, realizovalo nahrávku pre britskú spoločnosť Chandos s dánskymi perkusionistami Safri duo a premiérovalo diela niekoľkých slovenských autorov.

Peter Pažický spoluúčinkoval so ŠKO Žilina, s Orchestrom Slovenského rozhlasu, rakúskou Jugend Filharmonie, Pražským komorným orchestrom, s Karlovarským symfonickým orchestrom, so Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala a so Štátnou filharmóniou Košice. Koncertoval doma i v zahraničí, nahrával pre Slovenský rozhlas, Unison Records a Slovenský hudobný fond.

V jeho repertoári zastupuje významné miesto tvorba F. Chopina (v roku Chopinovho výročia predviedol kompletné Chopinove valčíky na medzinárodnom festivale Chopinova jar), na jeseň 2010 sa predstavil recitálom na EXPO v čínskom Shanghaji. Intenzívne sa aj komornej hudbe, najmä v spolupráci so spevákmi, pre ktorých je vyhľadávaným klavírnym partnerom.

Okrem koncertnej činnosti pedagogicky pôsobí na VŠMU a na Konzervatóriu v Bratislave. V poslednom období naštudoval niekoľko významných diel slovenských autorov pre koncerty Albrechtiny – združenia propagujúceho významné známe aj neznáme diela slovenských skladateľov a nahral CD s kompletným klavírnym dielom Jána Levoslava Bellu.

Marta Dernerová, Peter Pažický, Klaudia Račić Derner
Marta Dernerová, Peter Pažický, Klaudia Račić Derner