Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Spectrum Quartett
Spectrum Quartett

Spectrum Quartett

Spectrum Quartett je profesionálne sláčikové kvarteto, venujúce sa predovšetkým klasickej a súčasnej vážnej hudbe. Širokospektrálnym záberom svojich členov, čerpá Spectrum Quartett aj z jazyka ľudovej hudby, jazzu a improvizácie, čo počuť v energickom prejave a originálnom zvuku kvarteta.

Členovia kvarteta začali spolu účinkovať v roku 2009, tvoriac základ Orfeus Ensemble, neskôr Ensemble Spektrum - telesa prezentujúceho tvorbu študentov Katedry skladby a dirigovania Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Nielen festival súčasnej hudby Orfeus, ale aj mnohé iné koncertné príležitosti ako Prehliadka mladých skladateľov, Soozvuk, či Asynchronie ich naďalej spájali a viedli k osamostatneniu a založeniu sláčikového kvarteta v roku 2012.

Pod pedagogickým vedením p. prof. A. Jablokovova (Trávničkovo Kvarteto) a neskôr prof. Jána Slávika (Moyzesovo Kvarteto) a intenzívnou prácou sa repertoár kvarteta rozširuje. Ťažiskom nie je len pokračujúce premiérovanie súčasných diel, ale aj klasická komorná literatúra.

Spectrum Quartett sa predstavilo v marci 2015 v Slovenskom Rozhlase ako súčasť cyklu koncertov Rezidenčného súboru Rádia Devín - Ensemble Ricercata s dielami S. Reicha, P. Glassa a v premiére P. Machajdíka. Kvarteto účinkovalo na medzinárodnom umeleckom projekte pod názvom GRIEG DAY v novembri 2015, ktorý má ambíciu stať sa zakladateľskou aktivitou v procese nadviazania spolupráce medzi The International Edvard Grieg Society (IGS) a HTF VŠMU v Bratislave. Kvarteto sa aktívne zúčastnilo kurzov pod vedením Ricarda Odriozola a Eldbjorg Hemsing.

Samostatný debutový recitál Spectrum Quartett sa uskutočnil v máji roku 2016 v koncertnej sieni Dvorana. Na jeseň toho istého roku pripravilo kvarteto nový program a ďalší samostatný recitál odohralo v Pálfyho paláci pod záštitou Európskej hudobnej akadémie Bratislava – Shengen a starostu mestskej časti Bratislava Radoslava Števčíka.

V roku 2017 v spolupráci s renomovaným tanečným divadlom Debris Company, naštudovalo Spectrum Quartett tanečno-divadelné predstavenie Únos Európy pod réžiou Jozefa Vlka, s autorskou hudbou Vladislava Šarišského. Predstavenie má za sebou niekoľko úspešných repríz a bolo nominované na divadelné Dosky 2017 za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla.

Aj naďalej ostáva Spectrum Quartett verné premieram nových kompozícií. V júli 2017 v Galérii mesta Bratislava Spectrum Quartett spolu s gitaristom Martinom Krajčom premiérovalo skladbu pre sláčikové kvarteto a gitaru od Pavla Malovca v rámci gitarového festivalu J. K. Mertza.

Spectrum Quartett má za sebou množstvo úspešných koncertov, spoluprác a nahrávok:

Koncerty pre BKIS a Kultúrne leto Bratislava, Opera Mozart, v rámci festivalu Orava Klasik, zahájenie a pravidelné učinkovanie na Grape festivale, učinkovanie na Pohoda Festivale, spolupráca s tanečnou skupinou Eurytmia, účinkovanie na Bratislavských jazzových dňoch s ocenenou jazzovou kapelou Ľudové mladistvá. Nahrávky a spolupráca s Martinom Štefánikom, Borisom Lenkom, Pavlom Bodnárom, Borisom Železňákom, Michalom Novinski, Petrom Zajačkom, spolupráca s kapelou Fallgrapp, Lavagance, a najnovšie spolupráca s Janou Kirschner.

V roku 2022 pri príležitosti 10-tich rokov účinkovania, Spectrum Quartett vydalo svoje debutové cd s názvom CUBUS. Album obsahuje štyri súčasné kvartetá skladateľov generácie 1984-88, napísané na objednávku Spectrum Quartett v roku 2020. Jedná sa o skladby Lucie Chuťkovej, Vladislava Šarišského, Michala Paľka a Petra Duchnického. Pod záštitou Vladimíra Godára a Oz Albrechtina - (ne)známa hudba, uviedol album CUBUS do života Ján Slávik z Moyzesovho kvarteta, v koncertnej sále Dvorana v októbri 2022.

Spectrum Quartett ďalej pokračuje v uvádzaní nových diel a špecifických programov:

Minimal Music - Steve Reich - Different trains, Veľkonočná Hudba - Music for Pascha a 7 posledných viet. Najnovším počinom je spojenie sláčikového kvarteta s tradičnou ľudovou kapelou. V tomto programe Spectrum Quartett predstaví diela významných slovenských skladateľov inšpirované ľudovou piesňou, ako sú Obrázky zo Slovenska Eugena Suchoňa, a ďalšie diela Alexandra Moyzesa, Ilja Zeljenku a Bélu Bartóka, v kontraste s ich autentickou interpretáciou v podaní tradičnej ľudovej hudby Noga band a speváckej skupiny Ulijanky. Zámerom je rekonštrukcia pôvodu ľudových piesní, ktoré boli kompozičným zdrojom slovenských skladateľských velikánov.

Spectrum Quartett má v pláne pokračovať vo vydávaní slovenskej súčasnej hudby skomponovanej pre sláčikové kvarteto mladou etablovanou generáciou slovenských skladateľov. Najbližšie sa Spectrum Quartett predstaví na festivaloch Hortus Artis, Viva Musica! A Konvergencie.