Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Nika Sidor

Nika Sidor je ukrajinská klaviristka, absolventka Užhorodského hudobného učilišťa D. J. Zadora (pod vedením Olgy Sigeti), Ľvovskej národnej hudobnej akadémie (trieda Tatiany Slusar) a Vysokej školy múzických umení v Bratislave pod umeleckým vedením doc. Františka Perglera, ArtD. Všetky stupne štúdia ukončila s vyznamenaním. Okrem sólovej a štvorručnej hry na klavíri sa venovala aj hre na organe v triede Tatiany Tištenko a spolupracovala so spevákmi, sláčikovými a dychovými zoskupeniami. Na Ukrajine získala aj špecializáciu korepetítora.

Počas štúdia sa zúčastnila viacerých súťaží a získala nasledujúce ocenenia:

Laureát III. ceny na medzinárodnej súťaži "Umenie 21. storočia" (Kyjev), Laureát III. ceny na medzinárodnej umeleckej súťaži "Horizonty klasiky" (Kyjev), Laureát I. ceny na medzinárodnej online súťaži "Weihnachtssterne 2020" (Berlín), Laureát I. ceny na medzinárodnej online súťaži "Jiskra 2020" (Praha), Laureát IV. ceny na X. medzinárodnej súťaži korepetítorov Amadeus (Charkov), Laureát III. ceny na medzinárodnej súťaži Piano Competition online (Poľsko). V rokoch 2017 – 2020 bola laureátom každoročnej súťaže "Virtuózi Académie" (Ľvov, Ukrajina).

Zúčastnila sa na majstrovských kurzoch Valerya Kozlova, Józefa Örményho, Gottlieba Wallischa, Zuzany Niederdorfer, Christiny Esclapez, Lorenza Coppolu a Niklasa Sivelöva. Od roku 2022 do roku 2024 spolu s komornými partnermi a sólo účinkovala na projekte "Rodinné striebro", venovanom slovenskej hudbe. V roku 2023 počas magisterského štúdia vystúpila v bratislavskej Redute so Slovenskou filharmóniou a dirigentom Petrom Valentovičom v Koncerte pre klavír a orchester G dur Maurica Ravela.

Momentálne je študentkou doktorandského štúdia, ktoré začala v klavírnej triede doc. Františka Perglera, ArtD a prof. Idy Černeckej. V aktuálnom akademickom roku pokračuje pod vedením prof. Ivana Gajana, ArtD., kde skúma významné klavírne cykly Maurica Ravela. Venuje sa i vokálnej korepetícii pod vedením odb.as. Jany Nagy-Juhász, ArtD. Koncertovala na Ukrajine, na Slovensku, v Čechách a vo Francúzsku.

Adrian Herpe

Adrian Herpe je francúzsko-ukrajinský klavirista, absolvent Užhorodského hudobného učilišťa D. J. Zadora (pod vedením Marianny Sokach) a Kráľovskej akadémie v Bruseli (trieda Johana Schmidta). Každý stupeň štúdia ukončil s vyznamenaním. Okrem sólovej hry na klavíri sa venoval aj komornej hre a hre na dobových nástrojoch v triede Claire Chevallier.

Počas štúdia sa zúčastnil viacerých súťaží a získal nasledujúce ocenenia:

1. cena na Medzinárodnej klavírnej súťaži v Chatou, 3.cena na klavírnej súťaži "CRESCENDO" v Ženeve, 1.cena na súťaži Heinricha Neuhausa v Kirovograde, ocenenia na medzinárodnej klavírnej súťaži "FEURICH VIRUOZ" v Ľvove, 1. cena a hlavná cena na Medzinárodnej klavírnej súťaži v Breste, 1. cena na Medzinárodnej klavírnej súťaži v Nice, finalista a 6. cena na Medzinárodnej súťaži v Gagny, 2. cena na Klavírnej súťaži Euregio Piano award, 1. cena "Brueghel Music Competition Prize" na Brueghel Music Competition 2023 v Bruseli, a v máji 2024 sa zúčastnil prestížnej klavírnej súťaže v Montreale.

Zúčastnil sa majstrovských kurzov Anny Stempin-Jasnowskej o Chopinovi, Carlosa Cebro na Hudobnom stretnutí v Mont Dore, profesora Ľvovského národného konzervatória Jozsefa Örmenyho, Johana Schmidta v Brescii, na Clavi Cologne v Mozarteu Salzburg (kurzy s ElisabetLeonskou, MichelomBeroffom a Robertom Levinom), na Saline Royale academy s Dmitrijom Alexejevom a na Ad Manaurem s profesorom Parížskeho konservaroria Denisom Pascalom.

Momentálne pokračuje v štúdiu na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien v triede Anny Malikovej. Pravidelne koncertuje na Ukrajine, na Slovensku, v Čechách, vo Francúzsku, Belgicku a Rakúsku. Zorganizoval niekoľko recitálov na podporu ukrajinského národa.

Alžbeta Reháková

Alžbeta Reháková pochádza z Trenčína a už od malička k jej záľubám patrila hudba – hra na husle a spev. Bola členkou viacerých mládežníckych súborov a speváckych zborov. Po získaní absolutória na bratislavskom Konzervatóriu nastúpila štúdium spevu na VŠMU v triede Mgr. art. Dagmar Podkamenskej Bezačinskej, ArtD. V súčasnosti je poslucháčkou 1. ročníka magisterského štúdia a zároveň študuje operetnú špecializáciu na Konzervatóriu v Bratislave.

V roku 2019 získala I. cenu na Súťaži študentov konzervatórií SR v Žiline a v tom istom roku I. cenu v III. kategórii na Medzinárodnej speváckej súťaži I. Godina Iuventus Canti vo Vrábloch. K jej ďalším úspechom patrí účasť vo finále a 2. cena na Medzinárodnej talentovej súťaži Virtuózok V4+ v Budapešti (2020). Aj počas komplikovaného obdobia sa v apríli 2021 zúčastnila Medzinárodnej speváckej súťaže Lav Mirski (Chorvátsko), kde obsadila I. miesto v II. kategórii. V apríli 2022 sa zúčastnila na Medzinárodnej speváckej súťaži Ferruccia Tagliaviniho (Rakúsko), kde získala štipendijnú cenu v II. kategórii. Koncertovala v Lisztovej Akadémii na Gala koncerte finalistov Virtuózok V4+ v Budapešti (2022) a Royal College of Music v Londýne (2022).

V novembri 2022 získala II. cenu v kategórii JUNIOR, cenu Carangelo Belcanto Academy a čestné uznanie za výnimočný spevácky výkon v kategórii PIESEŇ na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Zúčastnila sa na majstrovských kurzoch Pavla Bršlíka a Dalibora Jenisa na pôde VŠMU. Získala titul Laureáta na majstrovských kurzoch Schola Arvenzis v Dolnom Kubíne (2022).

V októbri 2023 získala na 25. ročníku Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave II. cenu v 1. kategórii a cenu mesta Trnava pre talent do 21 rokov. Mala možnosť vystupovať na koncerte BHS Mladé hlasy v spolupráci VŠMU so Slovenskou filharmóniou. Na Medzinárodnej speváckej súťaži Rudolfa Petráka v Žiline získala v kategórii 3A Opera I. cenu, v kategórii 3A Pieseň I. cenu a cenu primátora mesta Žilina za interpretáciu romantickej árie.